Sady proměnných v IBM SPSS Statistics

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

V praxi se často stává, že datový soubor obsahuje mnoho desítek proměnných. Pracovat s takovým počtem proměnných je časově náročné – jenom nalezení požadované proměnné v seznamu proměnných vyžaduje nemálo drahocenných vteřin. Systém IBM SPSS Statistics proto nabízí možnost nadefinovat sady proměnných, se kterými se bude dále pracovat.

Definice sady proměnných se provádí v menu Utilities – Define Variable Sets, kde stačí zadat název pro sadu, vybrat proměnné, které ji budou tvořit a nakonec potvrdit tlačítkem Add Set. Název sady může obsahovat jakékoli znaky včetně mezery. Tímto způsobem lze nadefinovat libovolný počet sad.

Následným krokem je výběr sad, které se budou zobrazovat v datové matici, a tedy i v seznamech nabízených proměnných. V dialogu Use Variable Sets (menu Utilities) se ukáže seznam všech nadefinovaných sad doplněný o standardní sady ALLVARIABLES a NEWVARIABLES sloužící k zobrazení všech proměnných z datového souboru, resp. nově vytvořených proměnných. Pouze zvolené sady se budou dále zobrazovat v datové matici. Výběr sad se provádí také tlačítkem Use Variable Sets umístěným v panelu nástrojů. K původnímu nastavení se lze vrátit rychle, použitím tlačítka Show All Variables.

Rádi byste se o statistice a analýze dat dozvěděli více? Chcete se stát mistrem ve svém oboru nebo si jen potřebujete doplnit znalosti? V ACREA nabízíme širokou nabídku kurzů pro váš profesní růst. Máte-li jiný dotaz. Nebojte se využít naši nezávaznou konzultaci, při které vám rádi zodpovíme všechny vaše dotazy a najdeme vhodné řešení.  

společnost ACREA
ACREA CR je českou analytickou společností s tradicí od roku 1998. Poskytuje analytické, statistické a dataminingové služby, školení a software z řady IBM SPSS a Predictive Solutions. Název firmy je zkratkou pro Analytical CREAtivity, která vyjadřuje, že každý analytický projekt je pro nás unikátní a ke každému přistupujeme individuálně.
Komentáře
  1. Veronika Konrádová napsal:

    Dobrý den, děkuji za zajímavý tip. Ale bohužel mi to „nefunguje“. Set si přidám, ale nikde ho nevidím – při výpočtu popisné statistiky, grafů, tabulek (custom tables). Asi jsem to nějak špatně pochopila?

    • info@acrea.cz napsal:

      Dobrý den, v případě správného nastavení by se změna měla projevit již v samotné datové matici, a to tak, že bude obsahovat pouze proměnné z vytvořeného setu. Pokud to tak není, pravděpodobně to bude způsobeno chybou v nastavení. Jednou z možností je chybný výběr sad v nabídce Use variable sets. Ve výchozím nastavení jsou zaškrtnuté všechny možnosti ALL VARIABLES, NEW VARIABLES a vámi vytvořený set. Pokud chcete pracovat jen s ním, je nutné první dvě možnosti nezaškrtnout. Následně po potvrzení byste už měli před sebou v datové matici vidět pouze proměnné z vytvořeného setu. Pokud jeho název v nabídce Use variable sets nevidíte, pravděpodobně nastala chyba již při tvorbě v dialogu Define variable sets, a bude nutné jej vytvořit znovu.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů