Jak nastavit diakritiku v IBM SPSS Statistics?

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Postupně vás budeme zásobovat tipy a triky, jak si usnadnit práci v analytickém a statistickém softwaru. Naši analytici si pro vás připravili několik vychytávek. Podělí se s vámi o jejich dlouholeté zkušenosti a know-how. V první lekci se dozvíte, jak nastavit českou diakritiku IBM SPSS Statistics.

IBM SPSS Statistics umožňuje použít buď kódování unicode, které je univerzální, nebo specifické místní kódování. Mezi těmito dvěma přístupy lze přepínat v nabídce Edit – Options na záložce General (od verze 22 na záložce Language), není-li v dané chvíli otevřen žádný datový soubor, tj. datové okno je prázdné.

Vyskytnou-li se problémy s diakritikou v IBM SPSS Statistics, lze je řešit přepnutím systému do kódování unicode nebo změnou nastavení místního kódování. Dále bude popsán druhý zmíněný způsob. Změny tohoto typu nastavení je nutno provádět, když je datové okno prázdné.

Nejdříve je vhodné zjistit, jaké je aktuálně používané nastavení parametru locale, kterým se kódování v IBM SPSS Statistics řídí. Syntaxový příkaz SHOW LOCALE. zobrazí ve výstupním okně IBM SPSS Statistics tabulku s informací o nastavení tohoto parametru. V českém prostředí nabývá parametr hodnotu cs_CZ.windows-1250 (cs_cz), ve slovenském sk_SK.windows-1250 (sk_sk).

Problémy se zobrazením diakritických znamének jsou typicky způsobeny tím, že parametr locale je nastaven na hodnotu en_US.windows-1252 (english).

Změnu parametru locale provedeme příkazem SET LOCALE=“cs_cz“., resp. SET LOCALE=“sk_sk“. Nakonec se opět příkazem SHOW LOCALE. přesvědčíme o zdárném provedení změny.

Doporučená sekvence příkazů je tedy následující:

SHOW LOCALE.

SET LOCALE = “cs_cz“.

SHOW LOCALE.

nebo

SHOW LOCALE.

SET LOCALE = “sk_sk“.

SHOW LOCALE.

Nesprávné zobrazení znaků, typicky písmen s diakritickými znaménky, je způsobováno použitím nevhodného kódování znakové sady. Pro korektní zobrazení je nutný soulad mezi kódováním použitým při vytváření souboru a mezi nastavením softwaru, kterým se soubor otevírá.

Chcete dostávat více aktualit ze světa analýzy a statistiky dat? Přihlaste se k odběru novinek.

společnost ACREA
ACREA CR je českou analytickou společností s tradicí od roku 1998. Poskytuje analytické, statistické a dataminingové služby, školení a software z řady IBM SPSS a Predictive Solutions. Název firmy je zkratkou pro Analytical CREAtivity, která vyjadřuje, že každý analytický projekt je pro nás unikátní a ke každému přistupujeme individuálně.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů